Kornel Makuszyński: Profesor Gąsowski
2024-04-02Alicja Patey-Grabowska dzieciom
2024-04-03Stefan Dziekoński: Wartheland
Kiedy myślimy o losach Polaków czasie II wojny światowej i tragedii naszego narodu przed oczami staje nam najczęściej Warszawa. Filmy i seriale osadzone w tych czasach również rozgrywają się w stolicy Polski: "Czas honoru", "Wojenne dziewczyny", "Miasto 44"... czasami można wręcz zapomnieć, że to Kraków był stolicą Generalnego Gubernatorstwa.
Co jednak z Polakami, którzy znaleźli się bezpośrednio na ziemiach włączonych do III Rzeszy? Jak tam wyglądała codzienność "słowiańskich podludzi"? Na te pytania w swojej książce "Polakom i psom wstęp wzbroniony. Niemiecka okupacja w Kraju Warty" stara się odpowiedzieć Piotr Świątkowski.
Autor w zbiorze esejów przedstawia w sposób przekrojowy sytuację Polaków w III Rzeszy: ich dehumanizację przez niemiecką propagandę, przesiedlenia, kaźń, eksterminację a nawet wpływ życia w strachu i rosnącą nienawiść do oprawców. Nie brakuje tu również tematyki żydowskiej, co jest o tyle ważne, że mówiąc o tragedii narodu żydowskiego w czasie wojny najczęściej mówi się jedynie o getcie warszawskim. Co ważne, w publikacji znalazło się również miejsce na oddanie głosu świadkom opisywanych wydarzeń.
Piotr Świątkowski nie sili się na neutralność i przedstawianie suchych faktów. Styl jego pisania w żadnym wypadku nie zasługuje na miano egzaltowanego, nietrudno jednak zauważyć komentarzy i uwag autora do opisywanych wydarzeń.
Siłą książki Świątkowskiego jest również rzetelne podejście do opisywania historii. Oprócz rozmów ze świadkami autor sięgnął do źródeł, sporządził bibliografię, opowiada historie nieznane. Oczywiście nie wyczerpuje całości tematu, książka jednak jest świetnym punktem wyjścia do samodzielnego zgłębienia tematu.
"Polakom i psom wstęp wzbroniony. Niemiecka okupacja w Kraju Warty" to książka potrzebna na rynku wydawniczym. Nie ujmując niczego z heroizmu i tragedii mieszkańców Warszawy należy pamiętać też o tych obywatelach Rzeczypospolitej, którzy żyli i umierali poza stolicą. Dla miłośników historii II wojny światowej ze szczególnym naciskiem na ziemie okupowanej Polski, to pozycja obowiązkowa. Oby na rynku pojawiało się więcej publikacji poświęconych tej tematyce w ujęciu innym, niż wyłącznie warszawskim.
Stefan Dziekoński
Fot. Pixabay