Marta Moldovan-Cywińska: Variété cierpienia
2023-12-16
Kasia Dominik: Cierpienie, które uszlachetnia
2023-12-17
Marta Moldovan-Cywińska: Variété cierpienia
2023-12-16
Kasia Dominik: Cierpienie, które uszlachetnia
2023-12-17

Stefan Dziekoński: Kroniki Mytresy. Pluwito

Globalny ocean Zalizee. W jednym miejscu przepływają obok siebie przodkowie wszystkich linii rozwojowych, które będą żyć na Mytresie. Do tej pory koegzystowały obok siebie, jednak już wkrótce zaczną się dywersyfikować, zajmować różne środowiska – nie tylko wodne – a także konkurować ze sobą. Dziś jednak pluwito płynie spokojnie obok niteczki,. Te maleńkie i proste istoty są sąsiadami i ziarnami, z których wyrosną pierwsze ekosystemy. To przodkowie wszystkich organizmów wielokomórkowych na Mytresie.

 Pluwito jest przodkiem wszystkich kręgowców. Mała, podłużna istota przypomina ziemskiego ślimaka morskiego, a jednak posiada kręgosłup. Na przodzie jej ciała znajdują się dwa punkty, skupiska światłoczułych komórek. Z czasem dadzą one początek oczom. Maleńkie zwierzę nie posiada natomiast widocznych kończyn, ani ogona.

Niteczka, również podłużna w kształcie, jest z kolei przodkiem bezkręgowców. Brak kręgosłupa nie przeszkadza jej w życiu – co więcej, niezależnie od pluwitów i jeszcze wcześniej od nich, wyewoluowały u niej oczy. Są one jednak proste w budowie, a dalszy tok ewolucji doprowadzi do wielkiego zróżnicowania ich rodzajów.

Obok ewolucji zwierząt ma również miejsce ewolucja roślin i grzybów. Choć wciąż są to proste organizmy, nic nie zatrzyma ich ekspansji. Mytresa prawdziwie budzi się do życia.

Stefan Dziekoński

Fot. Pixabay

 

 
 
 
 
 
 

 

Stefan Dziekoński: Kroniki Mytresy. Pluwito
Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na naszą Politykę prywatności.
Czytaj więcęj