Dr Marta Moldovan-Cywińska: „Partir, c’est mourir un peu” et pourquoi pas renaître ?
2024-06-04Ikony! Ikony!
2024-06-04Ciocia Dobra Rada: Zasady netykiety
Netykieta to zbiór zasad dotyczących dobrego zachowania w Internecie. Jej celem jest między innymi zachowanie zdrowej przestrzeni komunikacji użytkowników w Internecie. Dla e-maili: nakaz trzymania się wątku w korespondencji elektronicznej lub cytowanie e-maila (w przypadku braku takiej opcji w skrzynce);nakaz dopisywania wątku korespondencji pod spodem (głównie dot. e-mail); zalecenie, by sygnaturka nie miała więcej niż cztery linie ; przy wysyłce wiadomości do dużej, zwłaszcza nieznającej się grupy osób adresy odbiorców należy umieszczać w polu Ukryte do wiadomości; zastosowanie zasad języka; zalecenie, by załączniki o dużym rozmiarze przesyłać za pomocą serwisów chmurowych. Dla grup i list dyskusyjnych są to: zakaz pisania wulgaryzmów; zakaz spamowania (m.in. wysyłania niechcianych linków do stron); zakaz wysyłania łańcuszków internetowych; nakaz zapoznania się z wykazem FAQ przed zadaniem pytania.
Ponadto: stosowanie się do reguł pisania obowiązujących w danej grupie; zakaz nadmiernego cross-postowania; zakaz wysyłania meili do wielu osób naraz z jawnymi adresami poczty elektronicznej (stosuje się kopię ukrytą); zakaz pisania nie na temat ; zakaz pisania kilka razy z rzędu (szczególnie restrykcyjnie używany na forach posiadających funkcję edycji postu); zakaz trollowania; zakaz odpowiadania nad cytowanym fragmentem (top-posting); zakaz ciągłego pisania wiadomości wielkimi literami; zakaz nadużywania interpunkcji;
Dla czatów lub na forach dyskusyjnych na stronach www to: obowiązek korzystania z funkcji „Szukaj” na forach, przed założeniem nowego wątku (na omawiany już temat/problem);dopuszczalne jest korzystanie z różnych języków na kanałach wielonarodowościowych; zakaz ciągłego pisania wielkimi literami; zakaz pisania naprzemiennie wielkich i małych liter (tzw. nowomowa internetowa, poke-pismo);w dyskusjach, zwłaszcza na forach internetowych zwraca się po nicku lub imieniu, jeśli rozmówca wyraża na to zgodę. Nigdy samym nazwiskiem. Nie należy się obrażać, jeśli ktoś zwraca się do drugiego użytkownika „per ty”, a nie w formie grzecznościowej, i nie należy się obawiać używania takiej bezpośredniej formy; zakaz nadużywania znaków interpunkcyjnych oraz emotikonów.
Opr. TU-KULTURA
Fot. Pixabay